Dodano: 2024-05-04, Uroczystość Matki Boskiej Królowej Polski

Uroczystość NMP Królowej Polski została wprowadzona w naszej ojczyźnie specjalnym dekretem papieża Benedykta XV w 1920 roku na prośbę biskupów polskich. Po odzyskaniu Niepodległości biskupom zależało, aby wprowadzić święto, które będzie starało się zjednoczyć w jeden organizm państwowy mieszkańców trzech zaborów. Święto to połączono z konstytucją 3 Maja, która przypominała o wielkości Rzeczpospolitej, oraz nawiązywało do ślubów Jana Kazimierza we Lwowie, który po zwycięstwie nad Szwedami ogłosił Matkę Boską Królową Polski. W tym dniu gromadzimy się w naszych świątyniach na mszach świętych, w których prosimy Królową Polski o opiekę nad naszą ojczyzną. Tradycyjny poczet sztandarowy wystawili nasi górnicy, którym dziękujemy za pielęgnowanie pięknej tradycji.