Dodano: 2014-12-20, Wieża widokowa na Wielkiej Sowie

Wielka Sowa jest najwyższym szczytem Gór Sowich. Należy do najchętniej zwiedzanych, przez turystów, a także mieszkańców Jugowa i okolic. Charakterystycznym elementem szczytu, jest wybudowana w 1906 roku 25 metrowa wieża widokowa. Powstała ona staraniem Federacji Towarzystw Górskich przy Sowie (Verband der Gebrigsvereine an der Eule). Jeżeli są dobre warunki widokowe to można z niej dostrzec szczyt Śnieżki i Śnieżnika. Wcześniej, w drugiej połowie XIX wieku, zainicjowano budowę pierwszej drewnianej wieży, którą uroczyście otwarto w 1886 roku i przetrwała ona do 1904 roku. Dzięki ogromnemu uporowi, prezes dzierżoniowskiego Towarzystwa Sowiogórskiego Richard Tamm przeforsował ideę budowy trwałej kamienno-żelbetowej wieży. Jej uroczyste otwarcie 24 maja 1906 roku, zgromadziło tłumy ludzi. Wieży nadano imię Otto von Bismarcka (Bismarckturm). Po II wojnie światowej  nosiła imię Władysława Sikorskiego a od 1981 roku polskiego turysty i krajoznawcy Mieczysława Orłowicza. Na początku XXI wieku podjęto decyzję o renowacji wieży widokowej. 16 czerwca 2006 roku po kapitalnym remoncie, oddano ją do użytku i od tej pory turyści bez przeszkód mogą na nią wchodzić i podziwiać okolice. Na Wielką Sowę prowadzi wiele szlaków min. z Jugowa, z Przełęczy Jugowskiej, czy też z Sokolca.

Parafia Jugów Parafia Jugów  Parafia Jugów Parafia Jugów  Parafia Jugów Parafia Jugów  Parafia Jugów Parafia Jugów  Parafia Jugów Parafia Jugów Parafia Jugów